پرینت

مروری بر وضعیت پسته کاری آمریکا

نوشته شده توسط شرکت فنی مهندسی کشاورزی "مرجع" در تاریخ .

 

گسترش کشت و تولید پسته امریکا در کالیفرنیا

مسعود خضری استادیار فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی میوه بیان نمود که پسته یکی از مهمترین محصولات راهبردی ایران است که همه ساله درآمد ارزی مناسبی از صادرات این محصول عاید کشور می شود. وی با اشاره به اینکه مهمترین کشورهای تولید کننده پسته جهان به ترتیب  آمریکا، ایران، ترکیه و سوریه می باشند افزود در سال های اخیر آمریکا از نظر تولید و صادرات پسته به مهمترین رقیب ایران در بازارهای بین المللی تبدیل شده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود سال 2012 برای تولید پسته آمریکا سال خوبی بوده و در واقع آمریکا در این سال رکورد تولید پسته را در مقایسه با سال های قبل داشته است. وی عنوان نمود که ریچارد متویان (Richard Matoian)  مدیر اجرایی انجمن پرورش دهندگان پسته آمریکا در نشست سالانه این انجمن تاکید نموده است که  فروش پسته در سال 2012 در آمریکا جهش 24 درصدی داشته است.

مسعود خضری عنوان نمود که 100 درصد پسته کاری آمریکا در غرب این کشور قرار دارد و ایالت کالیفرنیا با بیش از 98 درصد تولید، رتبه اول و پس از آن ایالت های اریزونا و نیو مکزیکو می باشند و حدود 850 باغدار پسته در 22 منطقه این سه ایالت فعالیت دارند.

 خضری ضمن تاکید بر الزامی بودن حمایت همه جانبه از این محصول راهبردی افزود ایران پتانسیل بالایی برای افزایش عملکرد و     صادرات پسته به بازارهای بین المللی دارد ولی متاسفانه هنوز از برخی از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نشده است. وی اظهار داشت که طی 8 سال صادرات پسته کشور آمریکا به چین از حدود 2300 تن در سال به حدود 54 هزار تن رسیده است. همچنین صادرات پسته آمریکا به اروپای شرقی تا 70 درصد رشد داشته است.

خضری بیان نمود که پنج سال پیش مدیر اجرایی انجمن پرورش دهندگان پسته آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری های مختلف اعلام کرده بود که این انجمن 400 هزار دلار برای بازاریابی و ارتقای کیفیت پسته هزینه کرده است. وی تاکید نمود که در سال 2013 این انجمن بیش از 10 میلیون دلار در زمینه بازاریابی بین المللی و داخلی سرمایه گذاری خواهد کرد که معادل 84 درصد بودجه این انجمن خواهد بود. وی افزود در سال 2012، آمریکا 252 هزار تن تولید پسته داشته است و صنعت پسته این کشور در این سال حدود 1/3 میلیارد دلار درآمد داشته است. 

استادیار دانشگاه شهید باهنر بیان نمود که برخی شواهد نشان می دهند که در سال 2013 حدود 8000 هکتار باغ جدید پسته در امریکا احداث خواهد شد و به نظر می رسد که سطح زیر کشت پسته کاری امریکا به بیش از 100 هزار هکتار باغ بارده  تا سال 2017 برسد. وی عنوان نمود که تخمین زده می شود میزان تولید پسته آمریکا بعد از باردهی باغ های جدید احداث شده به بیش از 450 هزار تن بین سال های 2018 تا 2020 برسد.

 

نظرات   

 
+8 #1 ایمانی 1392-06-24 12:39
با سلام
ایران هم درصدد افزایش سطح زیر کشت پسته هست اما اینکه احداث باغ های جدید در ایران چقدر علمی و کارشناسی باشد معلوم نیست. امیدواریم ایران جایگاه نخست تولید و صادرات پسته را مجددا بدست آورد.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

آمار سایت

تعداد بازدید امروز
تعداد بازدید دیروز
مجموع بازدیدها
603
561
4207221
حاضرین در سایت: 11 مهمان
آخرین بروز رسانی: دوشنبه هشتم مرداد 1397

تماس با ما

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارتباط با شرکت "مرجع"