پرینت

جایگزینی 900 هزار هکتار از باغات کشور با نهال های استاندارد شناسنامه دار

نوشته شده توسط شرکت فنی مهندسی کشاورزی "مرجع" در تاریخ .

جایگزینی 900 هزار هکتار از باغات کشور با نهال های استاندارد شناسنامه دار

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میوه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، 900 هزار هکتار از باغات اقتصادی کشور با نهال های استاندارد و شناسه دار جایگزین می شود.

صغری خوشکام سرپرست گروه تولید نهال و بهبود ارقام معاونت باغبانی با اشاره به اینکه تولید نهال استاندارد و ساماندهی نهالستان های کشور از سال 86 آغاز شده افزود: هم اکنون حدود 18 میلیون نهال استاندارد در 400 نهالستان مجاز تولید و به باغداران عرضه می شود.

وی ساماندهی نهالستان های کشور را از مهمترین اولویت های معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: براساس برآوردهای انجام شده حدود 1500 نهالستان در کشور فعال است که فقط 400 نهالستان برای تولید مجوز دارند بنابراین طرح ساماندهی در 1100 نهالستان دیگر باید اجرا شود.

سرپرست گروه تولید نهال و بهبود ارقام معاونت باغبانی تاکید کرد: برای افزایش و ارتقای کیفیت تولید و افزایش بهره وری از منابع تولید بویژه آب، تولید و جایگزینی نهال های استاندارد شناسه دار امری ضروری است.

خوشکام افزود: با توجه به تغییرات آب و هوایی، خشکسالی ، کم آبی ، افزایش گرما ، تغییرات ناگهانی دما، طغیان آفات، تولید نهال های میوه مقاوم به این شرایط برای توسعه باغات ضروری است و باید طرح اصلاح و بازسازی بتدریج در باغات اجرا شود.

وی گفت: براساس تصمیمات وزارت جهاد کشاورزی تولید و جابجایی نهال بدون شناسه و غیر استاندارد ممنوع است و متخلفان مشمول جریمه خواهند شد.

سرپرست گروه تولید نهال و بهبود ارقام معاونت باغبانی همچنین از واردات و تکثیر نهال از پایه های مادری اصیل درختان که با شرایط آب وهوایی و محدودیت های منابع آبی کشور سازگارند با همکاری بخش خصوصی خبرداد و افزود: با همکاری بخش خصوصی پایه های مادری اصیل و مرغوب میوه ها در کشورهای مختلف شناسایی شده است و نهال های تولید شده از این پایه ها که به خشکسالی، کم آبی ، آفات و دیگر تغییرات آب و هوایی مقاوم اند برای تکثیر و توزیع بین باغداران وارد شده است.

خانم خوشکام گفت: اصلاح و بازسازی باغات با نهال های استاندارد شناسه دار از محصولات صادراتی مثل پسته ، انار، گردو، بادام ، خرما و سیب آغاز می شود.

وی افزود: همچنین برای تولید نهال استاندارد ارقام تجاری خرما، مرکبات و خرمالو نیز اقدام شده و نهال تجاری خرما به نام مجول به منظور افزایش تولید و کیفیت محصول خرمای کشور وارد و تکثیر شده است.

سرپرست گروه تولید نهال و بهبود ارقام معاونت باغبانی گفت: تا پیش از پایان امسال طرح تکثیر و تولید انبوه نهال های استاندارد و جایگزینی آنها با درختان کنونی در باغات بویژه در باغات محصولات تجاری انجام می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

آمار سایت

تعداد بازدید امروز
تعداد بازدید دیروز
مجموع بازدیدها
1099
1193
4228599
حاضرین در سایت: 4 مهمان
آخرین بروز رسانی: دوشنبه هشتم مرداد 1397

تماس با ما

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارتباط با شرکت "مرجع"