پرینت

جک فروت- بزرگترین میوه درختی جهان

نوشته شده توسط شرکت فنی مهندسی کشاورزی "مرجع" در تاریخ .

 جک فروت- بزرگترین میوه درختی جهان

جک فروت (Jakfruit یا Jackfruit) با نام علمی Artocarpus heterophllus درختی از خانواده توت سانان (Moraceae) است. جک فروت بزرگترین میوه درختی جهان است، یک میوه کوچک جک در بازار به راحتی بین 7-5 کیلوگرم وزن دارد، هر چند رکورد ثبت شده از بیشترین وزن یک میوه جک 45 کیلوگرم می باشد.

این درخت بومی جنگل های پرباران و گرم جنوب شرقی آسیا می باشد، به آفتاب کامل نیاز دارد و سرمای زیر صفر درجه سانتیگراد را تحمل نمی کند. ارتفاع این درخت همیشه سبز به طور معمول 9 تا 21 متر بوده و برگهای چرمی براق با آرایش متناوب دارد. این گیاه درختی تک پایه است که گل های نر و ماده آن به طور جداگانه بر روی یک پایه قرار می گیرند. میوه کامل رسیده جک قبل از برش بوی بسیار نامطبوعی شبیه به بوی پیاز پوسیده شده دارد، ولی بعد از جداکردن پوست میوه قسمت خوراکی آن طعمی مطبوع با عطری بین بوی موز و آناناس دارد. روش معمول تکثیر این درخت از طریق بذر می باشد. هر میوه جک  بین 500-100 بذر تولید می کند که قوه نامیه این بذرها تنها 3 الی 4 روز می باشد. 

 

میوه جک ارزش تغذیه ای بسیار بالایی داشته و حتی با گندم و ذرت مقایسه شده است، گفته می شود که این میوه می تواند در منوی غذایی گیاه خواران به جای گوشت نقش ایفا کند. تحقیقات انجام شده روی این میوه در حال حاضر زیاد نبوده اما به نظر می رسد که اگر روند گرمایش جهانی زمین ادامه پیدا کند توجهات بیشتری به سمت این میوه بزرگ معطوف خواهد شد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

آمار سایت

تعداد بازدید امروز
تعداد بازدید دیروز
مجموع بازدیدها
631
561
4207249
حاضرین در سایت: 33 مهمان
آخرین بروز رسانی: دوشنبه هشتم مرداد 1397

تماس با ما

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارتباط با شرکت "مرجع"